of0
Export
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ
PROGRAM DERS BİLGİ PAKETİ
DERS İÇERİĞİ
Bölüm
Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji
DERS BİLGİLERİ(Revizyon Tarihi:19.04.2024 22:28:00)
Ders Kodu
Ders Adı
Kredi Teorik+ Uygulama (Saat)
Kredi Toplam
AKTS
Yarı Yılı
YBT-420
Endüstriyel Biyoteknoloji
3,0
3,0
4,0
8. Yarıyıl
Dersin Dili
Türkçe
Ders Düzeyi
LİSANS TYYÇ:6.DÜZEY EQF-LLL:6.DÜZEY QF-EHEA:1.DÜZEY
Dersin Türü
Zorunlu
Dersi Verenler
Dr. Öğretim Üyesi Kahraman KEPENEK
Dersin Yardımcıları
............
Ofis Yeri
............
E-Posta
.........
Ofis Görüşme Saatleri
..........
İş Telefonu
.............
Dersin Amacı/Hedefleri
arzu edilen ürünlerin elde edilmesi amacıyla canlı hücrelerin kendisini ya da onların çeşitli aktif komponentlerinin kullanıldığı spesifik prosesleri tanımlamak amaçlanmaktadır.
Dersin İçeriği
Biyoproseslerin tanımı ve tarihsel gelişimi, Biyoteknolojik proseslerin özellikleri, çeşitli sektörlerdeki uygulamaları, biyokimyasal proseslerin kimyasal proseslere göre üstünlükleri
Önkoşul Dersleri
 
Dersi İşleyiş Yöntemi
Yüz Yüze
DERSİN KATEGORİSİ
Dersin Kategorisi (Genel)
Katkı Düzeyi (%)
Temel/Alana Özgü Mesleki Ders
40
Uzmanlık/Program Dersi
60
Matematik ve temel bilimler
0
Genel Eğitim
0
Destek Dersi
0
Beceri, İletişim ve Yönetim Becerileri Dersi
0
Aktarılabilir Beceri Dersi
0
DERSİN KAZANIMLARI(Revizyon Tarihi:21.04.2024 15:04:00)
DK1
Endüstriyel Biyoteknoloji alanında, mikroorganizma temelli olarak bitki, hayvan, …vb birçok canlının mikroorganizma çalışmaları gerçekleştirebilmekte ve bu sayede farklı kaynaklardan mikroorganizma izolasyonları gerçekleştirilmektedir.
DK2
Endüstriyel Biyoteknoloji sayesinde mikroorganizma temelli biyoteknolojik değeri olan protein, enzim veya diğer hücresel ürünler fermentasyon teknolojisi yardımıyla kolay üretilebilmektedir.
DK3
Endüstriyel Biyoteknoloji çalışmalarıyla farklı ticari kullanım alanına ve önemine sahip enzimlerin başarıyla üretim koşulları oluşturulmaktadır.
DK4
Endüstriyel Biyoteknoloji çalışmalarıyla, tek hücre protein (THP) teknolojisini içeren mikroorganizmalar yardımıyla farklı metabolitlerin üretimini sağlar.
DK5
Endüstriyel Biyoteknoloji uygulamaları sayesinde biyotransformasyon tekniği yardımıyla mikroorganizmaların çevresel açıdan önemli geri dönüşüm süreçlerinde yer alması konusunda çalışmalar yürütülmektedir.
DK6
Endüstriyel Biyoteknolojide toprak, su ve hava mikrobiyolojisinin tanınması ve bu ortamlardaki bakteriyel kirlilik unsurlarının tespitine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalara göre mikrobiyal kirlilikten kaynaklanan sağlık tehlikeleri ve mücadele yöntemleri hakkında toplumu eğitmektedir.