of0
Export
ISPARTA UYGULAMALI BİLİMLER ÜNİVERSİTESİ
PROGRAM DERS BİLGİ PAKETİ
DERS İÇERİĞİ
Bölüm
Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji
DERS BİLGİLERİ(Revizyon Tarihi:19.04.2024 22:25:00)
Ders Kodu
Ders Adı
Kredi Teorik+ Uygulama (Saat)
Kredi Toplam
AKTS
Yarı Yılı
YBT-320
Genetik Mühendisliği
4,0
3,0
4,0
6. Yarıyıl
Dersin Dili
Türkçe
Ders Düzeyi
LİSANS TYYÇ:6.DÜZEY EQF-LLL:6.DÜZEY QF-EHEA:1.DÜZEY
Dersin Türü
Zorunlu
Dersi Verenler
Dr. Öğretim Üyesi Kahraman KEPENEK
Dersin Yardımcıları
 
Ofis Yeri
 
E-Posta
 
Ofis Görüşme Saatleri
 
İş Telefonu
 
Dersin Amacı/Hedefleri
Bu dersin temel amacı öğrencileri gen ve çevrenin birlikte insan davranışlarını nasıl şekillendirdiği kavramı ile tanıştırmaktır. Normal ve patolojik davranışlar üzerinde gen ve çevre etkileri incelenir.
Dersin İçeriği
Darwinsel bakış açısıyla evrim, filojeni, genetik çeşitliliğin kaynakları, doğal seçilim, genetik sürüklenme, gen akışı, popülasyon genetiği, tür kavramı
Önkoşul Dersleri
 
Dersi İşleyiş Yöntemi
Yüz Yüze
DERSİN KATEGORİSİ
Dersin Kategorisi (Genel)
Katkı Düzeyi (%)
Temel/Alana Özgü Mesleki Ders
100
Uzmanlık/Program Dersi
100
Matematik ve temel bilimler
0
Genel Eğitim
0
Destek Dersi
100
Beceri, İletişim ve Yönetim Becerileri Dersi
100
Aktarılabilir Beceri Dersi
100
DERSİN KAZANIMLARI(Revizyon Tarihi:21.04.2024 14:53:00)
DK1
Endüstriyel Biyoteknoloji alanında, mikroorganizma temelli olarak bitki, hayvan, …vb birçok canlının mikroorganizma çalışmaları gerçekleştirebilmekte ve bu sayede farklı kaynaklardan mikroorganizma izolasyonları gerçekleştirilmektedir.
DK2
Endüstriyel Biyoteknoloji sayesinde mikroorganizma temelli biyoteknolojik değeri olan protein, enzim veya diğer hücresel ürünler fermentasyon teknolojisi yardımıyla kolay üretilebilmektedir.
DK3
Endüstriyel Biyoteknoloji çalışmalarıyla farklı ticari kullanım alanına ve önemine sahip enzimlerin başarıyla üretim koşulları oluşturulmaktadır.
DK4
Endüstriyel Biyoteknoloji çalışmalarıyla, tek hücre protein (THP) teknolojisini içeren mikroorganizmalar yardımıyla farklı metabolitlerin üretimini sağlar.
DK5
Endüstriyel Biyoteknoloji uygulamaları sayesinde biyotransformasyon tekniği yardımıyla mikroorganizmaların çevresel açıdan önemli geri dönüşüm süreçlerinde yer alması konusunda çalışmalar yürütülmektedir.
DK6
Endüstriyel Biyoteknolojide toprak, su ve hava mikrobiyolojisinin tanınması ve bu ortamlardaki bakteriyel kirlilik unsurlarının tespitine yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalara göre mikrobiyal kirlilikten kaynaklanan sağlık tehlikeleri ve mücadele yöntemleri hakkında toplumu eğitmektedir.